Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266Unknown: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/egitimmateryal/public_html/system/library/journal3/options/parser.php on line 266 Basket (Swish)
Menu
Your Cart

Basket (Swish)

ThinkFun’ın İlk Şeffaf Kart Oyunu

Basket bir uzaysal algılama oyunu olup birbirini tamamlayan veya “Basket” olan kartları bulan ilk kişi olmanız için size meydan okur.

Basket yapabilmeniz için en az 2, en çok 12 kartı öylesine üst üste yerleştirmelisiniz ki her top aynı renkten bir potaya girmiş olmalıdır. Kartların tamamı birbiri üzerine dışarı taşmayacak şekilde tam yerleşirken hiç bir top ve pota açıkta kalmamalıdır. Oyunu en çok basket yapan oyuncu kazanır.

Farklı oyun seviyeleri ile bu kart oyununun eğlencesinden kimse vazgeçemeyecek!

Öğrenme Becerileri: Eleştirel Düşünme, Soyut Düşünme

İÇİNDEKİLER: 60 adet şeffaf Basket kartı, 1 adet taşıma torbası

AMAÇ: Oyuncular en çok sayıda basket yapmak için birbirleri ile yarışırlar.

Basket Nedir?

Bir basket iki veya daha fazla kartın üstüste konularak her bir topun kendi rengindeki potaya girmesiyle oluşur. Kartlar ekseni etrafında döndürülebilir ve/veya diğer tarafına çevrilebilir, fakat mutlaka aynı düzlemde üst üste konmalıdır. Hiç bir pota ve top açıkta kalmamalıdır.
Oyun sırasında toplanan her bir kart bir puan değerindedir. Bu nedenle daha fazla kartla yaptığınız bir basket size daha fazla sayı kazandırır.

HAZIRLIK

1. Tüm oyuncuların rahatlıkla görebileceği düz bir oyun alanı seçin.
2. Oyunculardan birini kağıt dağıtıcı olarak seçin. Oyuna başlamadan önce dağıtıcı kartları karar.
NOT: Şeffaf kartlar üzerindeki şekilleri rahatlıkla görebilmeniz için açık renkli bir zemin üzerinde oynamanız önerilir.

OYUN

  1. Dağıtıcı oyun alanına 16 kartı, dört kart yanyana olacak şekilde dört sıra olarak dizer. Son kart oyun alanına konulduğu anda dağıtıcı “Başla” der ve tüm oyuncular Basket yapmaya çalışır.
  2. Bir Basket araştırırken oyuncuların kartlara dokunmasına izin verilmez. Oyuncular kartların yönlerini değiştirmeyi ve çevirmeyi akıllarından yapmak zorundadırlar!
  3. Bir oyuncu bir Basket oluşturduğunda “Basket” der.
  4. Basketin doğruluğunu kanıtlamak için seçtiği kartları üstüste koyar.
  5. Eğer Basket geçerli ise Basketi oluşturan kartları alır ve puanlama destesine koyar. Dağıtıcı oyun alanında boşkalan kartların yerine desteden aldığı yeni kartları yerleştirir.
  6. Eğer Basket geçerli değilse kartlar oyun alanına geri konur. Ceza olarak oyuncu puanlama destesinden birkartı oyun dışına çıkarır. Eğer oyuncu henüz hiç Basket yapmadıysa, bu oyuncuya ceza verilmez. Oyun dışınaçıkarılan tüm kartlar için ayrı bir deste yapılır ve oyuna dahil edilmez
  7. Oyuncular “Basket” demek için tüm kartların oyun alanına konulmasını beklemek zorundadır. Destede 16’dandaha az sayıda kart kaldığı zaman bu kural uygulanmaz.

NOT: Oyun sırasında tüm oyuncular herhangi bir turda Basket oluşmadığını hissederlerse dağıtıcı 16 karttan 4’ünü destedeki yeni kartlarla değiştirir. Oyun alanından alınan 4 kart desteye konulduğunda deste tekrar karılır. Ancak bu durum çok nadir olur. Bu nedenle kartlara dikkatli bakın!

OYUNUN SONU

Destede hiç kart kalmadığı zaman ve oyun alanında kalan kartlarla Basket yapılamadığında oyun sona erer. Oyunu en çok kart toplayan oyuncu kazanır!

 

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.